Aromaterapia pre deti

Deti a aromaterapia: Ako a aké oleje použiť?

Pojem aromaterapia sa v poslednej dobe skloňuje veľmi často. Môže sa preto zdať, že je to nejaká “moderná vychytávka”, no opak je pravdou.

Jej základy siahajú už do dávnej minulosti – v rámci Európy do 13. storočia. Jej podstatu tvoria prírodné oleje, ktoré vzniknú vyluhovaním kvetov, stoniek, listov alebo iných častí rastliny a ich cieľom je podporiť naše psychické i fyzické zdravie.

My, dospelí, si účinky aromaterapie môžeme užívať (v podstate) bez obmedzení, no ako je to v prípade detí? Platia tu nejaké zásady? A aké oleje je vhodné použiť? Poďme sa na to pozrieť. 

 

Čoho sa nevyhnutne držať? 

Aj napriek tomu, že sa jedná prírodné produkty, môžu nastať nežiadúce účinky, a to napríklad v prípade nesprávneho dávkovania.

Ak sa pozrieme na používanie esenciálnych olejov pri novorodencoch a bábätkách natieraním na pokožku, napríklad na chodidlá, bruško alebo chrbátik, s ich používaním by ste mali byť veľmi opatrní a v prvých 3 mesiacoch sa ich použitie odporúča len v prípade skutočnej potreby.

Čo je ale v tomto prípade veľmi dôležité: esenciálne oleje musia byť vždy zriedené (napr. s kokosovým alebo mandľovým olejom), musia byť používané vo veľmi nízkych koncentráciách a nikdy ich nekvapkajte do nosa, očí alebo ucha vášho bábätka. 

Ďalej by ste sa mali striktne držať aj toho, že ich používanie by nemalo byť na dennej báze, môže to narobiť viac škody ako úžitku. 

Ak plánujete (vhodný) esenciálny olej použiť do kúpeľa ako pomoc v rámci kožných problémov alebo relaxácie, je nutné, aby ste ho zmiešali – s rastlinným olejom, akým je napríklad jojobový. Olej sa vo vode nerozpúšťa a mohlo by tak dôjsť k podráždeniu jemnej detskej pokožky. 

Čo sa týka inhalácie olejov prostredníctvom aroma difuzéra, aromalampy alebo rozprašovača, tá je v prípade detičiek v poriadku. A tento spôsob je v rámci aromaterapie aj najodporúčanejší – dodržujte ale stanovený počet kvapiek a taktiež to nepreháňajte s dobou inhalácie, postačí len pár minút. 

 

Difuzér na aromaterapiu

 

Tipy na konkrétne oleje 

Základné oleje pre malé detičky, ktoré pri ich správnom riedení a používaní prinesú pozitívne účinky, sú napríklad: 

  • Levanduľa – je preslávená svojimi upokojujúcimi a antibakteriálnymi účinkami, poradí si s napätím, stresom, nespavosťou.
  • Harmanček pravý – vyniká svojimi upokojujúcimi a protizápalovými účinkami.
  • Mandarínka – keďže má upokojujúce účinky, je vhodná napríklad pri nespavosti alebo podráždenosti.

 

Na trhu sú dnes dostupné aj zmesi 100 % esenciálnych olejov určených pre deti, pri výbere sa riaďte informáciami o ich riedení, samotnom používaní a taktiež tým, v akom veku sú vhodné na použitie.

 

Aromaterapia vhodná pre deti

 

Na záver pridávame ešte jedno upozornenie a radu, a to, že vždy používajte len vysokokvalitné oleje zakúpené v certifikovaných obchodoch a nechajte si poradiť od aromaterapeutky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *